September

Tänane jalutuskäik viis üle Alberti silla Uude Linna. Uus Linn on minu jaoks veel üsna avastamata kant, aga jõuan sinna kindlasti veel. Sealne jalakäiguallee on näiteks peaaegu sama ilus kui Kaunase oma.

Oma eriliseks õnneks leidsin Uue Linna allee äärest turuhoone, kus lisaks lahtistele puu- ja juurviljadele (jah, sealt saab osta kolm sibulat, mitte kolm kilo sibulat nagu toidupoodides!), oli sektsioon ka looduskosmeetika jaoks ja leidus maailmatuägedaid puidust ja kangast käsitööna valmistatud vanakooli mänguasju. Ma tean, kust preili BB jõulukingid hakkavad tulema!

Allee äärde jääb ka Kolme Kuninga Kirik, kus ka sees käisime. Peamiselt selle pärast, et teadsime, et selle ruumikas fuajees saab korraks unustada oma põletavad sibula-mured ja jõulukingi-draamad ja pöörata tählepanu kellelegi teisele. Nimelt oli seal väljanäitusel Aafrika vanaemad. Nad küll ise kohale ei olnud tulnud, aga oma jutud olid lasknud kirja panna ja oma pildidki nende kõrvale.

aafrikavanaema

Aafrika vanaemadel ei ole elu kibe mitte ainult sellepärast, et süüa on vähe ja raha pole üldse, vaid ka sellepärast, et nad peavad vanas eas kolmandat põlvkonda kasvatama. Vahepealsed põlved on AIDSi surnud ja kõige pisemad ka vanaemade õlule kasvama jätnud. Vanaemad arvasid, et selles on süüdi riik, kes pole probleemiga võitlemisel teinud muud kui kleepinud siia-sinna mõne postri, mehed, kes on mõnu nimel nõus silmad peast välja valetama, naised, kes on liiga kergeusklikud ja meeste mängudega kaasa lähevad, ja tööpuudus, mis põhjustab igavuse ja lõbujanu ning annab aja AIDSI levitamisega tegelemiseks. Üsna keerukas probleem, kahtlemata. Seda enam, et ma arvan, et süüdlaseid on veelgi. Sest keegi on ju need sellised mehed ja naised ja riigitegelased kasvatanud. Ei? Siiski, vähemalt ei ole kõik Ansipi kaela aetud. Tubli seegi.

Piletiraha asemel oli kiriku uksele pandud korjanduskarp vanaemadele. Pani küll mõtlema, kuidas need mõned eurod, mis me sinna panna saame, riigi tegutsema panevad, mehed mõistusele toovad, naised tugevaks teevad ja küladesse tööd tekitavad. AIDSi ravimisest rääkimata. Ja kuigi vanaemade hool on kahtlemata kuldaväärt, on siiski otsustav see, kuidas see järgmine põlv, kelle vanemad on nakkusesse surnud, samast saatusest hoiduda mõistavad. Siin ehk saavad vanaemad aidata.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s