Juuni 1 ehk “Pane beebi magama!”

Varasemad unkatsed meie preili uneharjumusi palju ei muutnud ja ka mina ei saanud palju selgemaks, mida ma siis õieti tahan. Kas tahan last öösiti toita või tahan, et ta hommikuni magaks? Kas tuleb vanaviisi jätkata või ikkagi midagi muuta? Ja kui muuta, siis kuidas ja kõik ülejäänud küsisõnad. Eriti “miks”.
Noh, ja kogu aeg oli mõni vabandus varnast võtta, miks “praegu” ei ole hea aeg sellele mõelda. Hambad ja lambad ja mis kõik.
Kuni lõpuks BB ise pakkus meile võimalust tema unetreeninguga alustada. Üks õhtu jõi ta oma pudeli tühjaks ja kukkus siis jaurama. Voodist välja me teda võtta ei tahtnud, oli juba piisavalt hilja, ja rohkem piima kah vaja ei olnud, oli juba küllalt joonud. Nii et otsustasime, et laseme tal jaurata kuni end magama jaurab. Karm, aga…
Meil oli olnud pikk ja põhjalik vestlus teise paari noorte vanematega, kes oma lapsele varakult juba selgeks õpetasid, kuidas end ise magama panna, nii õhtul kui ka öösel ärgates. Sealjuures ilma igasuguste abivahenditeta (pudelid, tissid, lutid, emme süled jne). Nad kinnitasid, et nende laps on puhanum ja õnnelikum ja tublim ja tervem ja miskõik, sest ta oskab ennast ise rahustada ja suudab kogu öö magada. Tore, aga…
Selle saavutamiseks tuleb lasta lapsel niikaua nutta kuniks ta ise magama jääb. Ei mingit pudelit, tissi, lutti, ega sülle võtmist. Mõte sellest, et ma pean oma lapsest lihtsalt mitte välja tegema ja laskma tal nutta…
*judin*
Nii et lugesin selle jutu peale veel ka paari asjakohast raamatut ja sorisin kõik mõeldavad internetifoorumid läbi. Ja mis nad ütlesid? Mida varem laps õpib self-soothe‘ima ja ilma prop‘ideta magama, seda parem kõigile osapooltele ja eriti lapsele endale.
No hästi. Aga kuidas?
Justnimelt nii. Lasta lapsel jaurata üksi voodis niikaua kuni magama jääb. Ja kui nutab, siis nutab. Kui nutab üle ema valuläve, siis võib minna lapsega rääkima, äärmisel juhul võib pai teha, aga siis tuleb jälle kiiresti jalga lasta ja minna ukse taha valutama.
*judin”
Statistika? Keskmiselt kestab selline treening umbes nädala ja laps nutab igal ärkamisel kuni poolteist tundi.
*judin*
Ja suurim viga mis võib teha? Ise murduda. Kui ema välja ei kannata lapse nuttu, tuppa tagasi läheb ja lapse sülle võtab, siis laps arvab, et “kui ma piisavalt kaua nutan, siis ma ikka saan, mis ma tahan, ma ei pea midagi õppima”. Kui ema on külmavereline, siis laps saab aru, et “vahe pole kaua ma nutan, ta ei tule enam, ma võin siis ju sama hästi lihtsalt magama jääda ja hommikul vaadata, millega ta seda kõike õigustab”.
Too õhtu kui BB ise otsustas meile kaardid kätte mängida, vaatasime Härraga teinetisele pikalt otsa ja otsustasime. Nüüd. Tulgu mis tuleb. Poolteist tundi nuttu kolm korda seitse ööd jutti. Kohveiinirikkaid jooke kapis on. Ja no kui ikka hull on, siis naabritele saame ju kooki viia. Me teame, kus nad elavad.
Esimesel õhutl jauras BB vaheldumisi kokku natuke alla tunni ja jäi siis kenasti ööunne. Ärkas alles kella kolme paiku. Minul oli kell valmis pandud ja otsus kindel – kui kümme minutit täis saab, lähen räägin temaga. BB jäi enne magama kui ma voodist välja sain. Pool tundi hiljem aga algas nutt uuesti. Seekord aga lõppes see enne kui ma kella vaadatagi jõudsin. Vaikselt hakkasin juba läbi une rõõmu tundma. Kas pääsemegi nii kergesti? Aga siis sai kell viis ja algas suurem linnulaat. Kaks korda käisin last patsutamas ja selgitamas, miks ta pudelit ei saa ja miks emme sülle ei võta. Lõpuks rahunes ja magas kenasti üheksani.
Järgmisel ööl jäi ilma nututa magama, sest uni tuli peale kui söömine alles käis. Aga öösel ei pidanud mina kordagi voodist tõusma. Ükski nutt ei kestnud üle kolme minuti. Kas tõesti pääsemegi nii kergesti?
Rõõmuovatsioone hoiame veel muidugi tagasi. Vaatame, mis tänane öö toob. Kuigi ega vahet ei ole, tuleb mis tuleb. Põhiline on järjepidevus. Kui oleme alustanud, siis peame nüüd nii ka lõpule minema. Nui neljaks ja kofeiin verre.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s