Oktoober 33 ehk ise küsin, ise vastan

ikesm
ehk millal linn tuttu sunnitakse?
Dresdeniga on selline lihtne lugu, et keskelt jookseb jõgi läbi, läänest itta. Jõest põhja jääb uuslinn, mis näeb välja nagu vana linn ja jõest lõunasse vanalinn, mis sai pommitamisel räigelt vigastada ja on nüüd üsna hõre vana ja uue segu. Lõuna-osa vanalinnast kolmes kaares laiub uus-uuslinn, ehk elamupiirkonnad, nii sotsialismiajast kui mujalt. Lõuna-osa vanalinnast lõunasse jääb kontsentreeritud tükike tohutusuurest ülikooli kampusest, mille vahele on peidetud ka suvalisi hooneid ja meie.
Siin tuleb öörahu tavaliselt siis kui viimased õnnetud loenguruumist välja lastakse. Mõned (tuhanded) tulevased suurteadlased istuvad küll edasi pidevalt punnis raamatukogus, mis pea keskööni lahti on. Aga kuna nad tilguvad sealt välja enamasti paarikaupa ja kainelt, jääb meie linnaosa vaikseks üsna vara. Eriti kehva ilmaga.
Ülalpool, põhja-osas, olevat asi teistmoodi. Siis alles hakkab elu keema. Seal käiakse grupiviisi tänavaid mööda, õlled käes. Istutakse keset kõnniteed maha, et väike piknik või kesteabmis maha pidada ja käiakse pidevalt suurenevate pandedega pubist pubisse. Vähemalt, nii olen ma kuulnud. Pärast kella kuut õhtul ei ole ise sinnakanti sattunud.
Legendid räägivad ka, et kohalikul korrakaitsel olevat jõe erinevatel kallastel teistsugune arusaam linna kodukorra osas. Olevat läinud noor armunud paarike kahekesi ühel jalgrattal uuslinnas sõitu, politsei olevat rõõmsalt järgi lehvitanud ja head teed soovinud. Jõudis paarike ikka samal jalgrattal jõe lõunakaldale, olevat sama politseinik ütlema tulnud, et nii ikka ei saa – ühel rattal peab ikka ainult üks reisija olema, teistmoodi on ohtlik ja kui nad korraldusele ei allu, võivad trahvi saada. Noh, läks siis paarike põhjakaldale tagasi, ikka kahekesi ratta peal, ei tahtnud keegi enam trahvi teha. Imestati ainult, et neil õllepurke käes ei ole.
Niisukene armas topeltlinn.
Ja ausalt öelda, olen ma juba nii vana ja rahulik, et mul on hea meel, et ma selles kell-kuus-luugid-kinni ja ainult-üks-inimene-jalgrattal linnaosas elan.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s