Detsember 9 ehk laisteaia jõulupidu

Lasteaias oli jõulupidu. Emad-isad, õed-vennad kutsuti pärastlõunal lasteaeda teed jooma ja paluti, et nad küpsiseid kaasa küpsetaks. Mõned küpsetasidki, teised käisid poes ja tõid sealt. Ühed – geniaalsed ja armastusväärsed – praadisid lihapallid läbi ja tõid kaasa. Meie, sest me oleme ka geniaalsed ja armastusväärsed, küpsetasime hoopis spinatipalle. Ennustasin nimelt, et asi kukub muidu üsna lääge välja. Ei osanud loota nende lihapallipraadijate peale.
Pidu algaski sellega, et kõik lääge ja muu söödav laotati laste söögilauale laiali ja öeldi vanematele: „Te tunnete ära, milline on teie laps, eks? Vot, tema on nüüd teie vastutada. Mida ta sööb, kas sööb ja kui palju ja kust ta juua saab ja mis ta ümber ajab – teie probleem. Meie oleme siin nüüd niisama. Hääv funn!“
Ja mina mõtlesin selle jutu peale, et kas tõesti peab midagi nii elementaarset lapsevanematele otse ütlema. Ju siis peab. Ju siis ongi nii, et see üks ema, kelle käitumise peale mul ükskord lõug põrandale laksatas, ongi norm, mitte erand. Ta nimelt tuli oma võsukesele järgi ja last üle andes tundis kasvataja, et midagi lõhnab kahtlaselt: „Oi, ta on vist mähkmed täis teinud!“ Mille peale ema teatas stoiliselt: „Ma ootan.“ Ja istuski niikaua oma nutitelefoni näppides garderoobis kui kasvataja, kellel veel toatäis lapsi oli valvata, tema võsukese pepu puhtaks tegi. No mul oli piinlik lihtsalt. Ma saan aru küll, et see ongi kasvataja töö ju ja kõik need asjad, aga – see on sinu laps! Mind ei huvita, kui palju sa lasteaiamaksu maksad, kui sa oled lasteaia uksest sisse tulnud, on laps sinu vastutusel ja hooldada. Või noh – see on ju sinu laps!
No igatahes, jõulupeo juurde tagasi tulles – kui me olime vaadanud, et see, kes meie oma nägu oli, spinatipalle ja lihapalle ja küpsiseid söönud ja teed joonud ja ümber ajanud oli, kuivatasime laua ära ja vahtisime tegevust otsides ringi. Tegevuse leidmine ei olnud üldse raske, sest üks küpsiseid täis kõht tahtis kohe koos kõigi teistega lennata peale rühmatoa uuele toaliumäele. Kõrvulukustavate kilgete ja hõigete saatel, muidugi. Nii et kui Lutsi ema mult küsis: „Wbla-bla-bla, a bla-bla-bla?“ noogutasin ja naeratasin nagu loll välismaalane ikka ja lootsin, et ta Kleemensi emaga jutule saaks.
Tegelikult olid tublid kasvatajatädid (uues lasteaias on tädid Kd ja tädi S) ühteist ka ette valmistanud. Magamistoas oli näiteks voodid ja madratsid seina äärde lükatud, et sellest tormlemistuba teha. Seal sai Faresega õhupalli taga ajada ja papaga jalgpalli mängida.
Meisterdamistuppa olid valmis pandud lauatäis värvilisi pabereid, kaardipõhju, kääre, lõiketempleid ja liimi. Kui meie laua taha maha istusime, tegeles Richardi suur õde parajasti viimase paberile pintseldamisega. Mina vaatasin seda esiti häiritult ja selgitasin siis šnitti võtvale BBle: „see valge, see on liim, mitte värv, seda tuleb panna ainult hästi natukene siia tagumise poole peale ja siis jääb see ilusti suure paberi külge kinni. Kui sa maalida tahad nagu tema, siis küsime parem värve.“ BB mõtles natuke, vaatas, kuidas ka Selma Richardi suure õe moodi pintsliga üle paberi rasvase valge liimijuti tõmbas ja võttis siis näpuotsaga pintsli pealt liimi, tupsutas seda natuke oma välja lõigatud lumememme tagumise poole peale ja suskas lumememme oma kaardipõhjale. Igasugune liimi üle kaardi pintseldamine oli unustatud. Hakkasin juba, rind uhkusest kummis otseloomulikult, mõtlema, kuidas sama asja ka saksakeelsetele lastele selgitada, kui minu kõrvale ilmus Richardi ja tema suure õe ema, kes kukkus krääksuma, et ära nii tee, ära nii tee, vaata nüüd seda värki, siin kõik kleebib ju, võta parem uus kaart ja lõika siit teisest paberist hoopis välja midagi, ma lähen viskan selle su plökerdise ära.
Meel tõmbus kuidagi imelikult mõrudaks. Miks sa mõnitad ja alandad last niiviisi? Aita teda, selgita talle!
Ma ei tea, kuidas BBle jõulupidu meeldis – tõenäoliselt lasteaiapäev nagu ikka – aga minu ego oli küll kaks korda suuremaks kasvanud, kui kaks last kaenlas Härra kõrval pärast lasteaiaväravast välja jalutas. Küll ma olen ikka eeskujulik!
Punkti pani i peale tädi S, kes mulle garderoobi järgi jooksis, et küsida, kas ma võiks äkki spinatipallide retsepti jagada. Need olevat äärmiselt maitvad olnud. Mõtlesin küll, et noh, selle suhkrulaksu peale oleks iga suhkrut mittesisaldav asi hea olnud, aga lasin ikkagi oma superego paitada. Lubasin retsepti talle järgmine päev viia. Kuna ma nii talumatult eeskujulik olen, siis muidugi viisin kah.
Aga kõigile lasteaiatädidele – Kudos, nagu vana-kreeklased ütlesid. Et te ikka jaksate päevast päeva sellise lärmi sees laudu pühkida ja madratseid tassida ja liimimist õpetada. Lapsevanemate talumisest ja võõraste pepude pühkimisest ma ei räägigi. Aitäh!

DSC_1303
Rõõmus, Rahulik ja Uudishimulik lasteaiapeol (Eeskujulik ei mahtunud pildile)

Ahjaa – Jõuluvana tuli järgmise päeva hommikul, kui tüütuid lapsevanemaid enam jalus ei olnud. Olevat kingitusi ja küpsiseid toonud. Everyone’s a winner!

Advertisements

7 thoughts on “Detsember 9 ehk laisteaia jõulupidu

 1. Väga vahva viis lasteaia jõulupidu tähistada. Kas seal onhi lasteaedades niimoodi kombeks?
  Meil täna ees esimene jõulupidu lasteaias. Poiss küll veel seal ei käi, aga sel aastal on kodused lapsed lasteaia jõulupeoga ühinema kutsutud, et valla poolt kommipakk saada. Pidu toimub väljas ja kujutan juba ette, kuidas ajan last mööda mängväljakut taga ja pean pärast ühe porise noormehe autosse pistma, loodetavasti leian ikka endale kuuluva üles.

  1. Hei, Liisi! Tead, eelmine aasta käis BB teises lasteaias ja ma ausalt öelda ei mäletagi, et seal lapsevanemad jõulupeole oleks kutsutud. Lastel käis küll jõuluvana ja küllap nad midagi tegid. Nii et oleneb vist lasteaiast ja rühmast (sest meie jõulupidu puudutas seekord ainult meie rühma, sügispidu mõni aeg tagasi oli kogu lasteaia orgunn).
   Mõnusat pidutsemist teile kah! Õuepeo peale tuli mul küll esimesena pähe “õõh, küüüülm!”, aga eks lasate peod on ikka päevasemal ajal ja lühemalt, nii et ehk on okei. Ennast pane aga kohe eriti soojalt riidesse!

 2. Tegelikult algab see alles õhtul kell 17:00 ja juttude järgi lubatakse poole tunniga ära pidada, aga õpetajad on palunud lapsevanematel arvestada ikkagi tunniga.

 3. Meil on jätkuvalt küll 8 kraadi sooja siin, seega väga hull ei tohiks olla. Piisab ainult ühest paarist vatipükstest ja villastest sokkidest.

 4. Tead selle lapse mõnitamise teemaga seoses juhtusin täna just ühe situatsiooni tunnistajaks, mis mind puudutas ja kurvastas. Läksin trenni ja riietusruumis end valmis pannes nägin, kuidas väike poiss tualetti läks. Täis õueriides, selline u. 5-6 aastane. Läks mingi minut mööda kui üle terve riietusruumi kõlas eriti tigeda ema kriise, et kus sa nüûd oled, tavai välja, takso on kohe siin. Poiss siis hüüdis vastu, et emme ma pean pissima, mispeale ema karjuma kukkus, et kurat sa lolli mängid, ei saa pissida, kannatad koduni. Laps vastas seepeale juba eriti nutuselt, et ta peab pissima, muidu pissib püksi. Ema vastas ikka, et KANNATA, kui enne pold piisavalt mõistust ära käia. Lõpuks tuli aitas ikka poja potile, aga seda kõike saatis vali ja raevukas vahutamine teemal, milline kuradi lollakas laps ikka on. Ning tegemist pole ilukirjandusliku liialdusega. Mul oli sest lapsest niiiiiiiiii kahju! Ma saan aru, et kõik on inimesed ja ka emad pole mingi erand ja mõni päev suudab plahvatama panna, aga ma loodan südamest, et ma suudan alati nii palju kainet mõistust säilitada, et saada aru, kust läheb piir ja mis on tegelikult oluline – takso ootab, lapse põis ei oota.

  1. Appi! Vaene poiss. Ja mõelda, et temast peab täiemõistuslik ja hea inimene saama sellise kasvatuse abil (või pigem -sellest hoolimata). Mida selline pidev mõnitamine lapse enesehinnanguga teeb! Lihtalt räige! Tõesti jube kahju tast. 😦

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s