Märts 8 ehk “minu oma!”

See nädal oleme lõpuks jälle kõik nibin-nabin terved olnud (tegelikult on RSSil ninnu jälle tatiseks tõmbunud ja lõpuks on külmetus tabanud ka Härrat) ja saanud jälle oma lemmikdresdenlastega kohtuda.
Kõigepealt käisime Noona juures. Noona on üks saksa-serbia päritolu dresdenlane BB esimesest sõimest. Sõimes nad vist väga teineteisest ei huvitunudki, aga kuna Noona serbia ema on oluliselt seltsivam kui kõikide saksa laste emad kokku, saime temaga kiiresti jutule ja ka kodutee oli pool sama. Nii ongi läind, et kuigi BB juba varsti aasta Noonaga samas lasteaias pole käinud, saame ikka nendega vahel kokku. Käis ta ju ka sellel kuulsal sünnipäeval, mis meil kümme kuud tagasi oli.
Lausa kaks korda ühe nädala jooksul on õnnestunud kohtuda Albertroberti ja nende emmega. Nemad on meie kohalikud päris-eestlased. Albert on kolm ja Robert üks, nii et sobib meie kohe-kolme ja varsti-ühega suurepäraselt. Peab küll tunnistama, et väiksemad mehed teineteise vastu veel suuremat huvi ei tunne, aga mis siis ikka. Nad on õnneks mõlemad sellised mõnusad pretensioonitud (noh, niikaua kui kõht täis on). Küll see sotsiaalne iga ka tuleb.
Küll peaks sotsiaalne iga olema neil teisel kahel, neil lasteaialastel. Kuna mind lasteaeda ei lasta piiluma, kuidas BB sotsiaalsetes situatsioonides käitub, jälgisin teda see nädal huviga just selles võtmes. Mismoodi ta teistega käitub?
Noonaga mängisid nad paremini kui kunagi varem. Said juba uksel sõpradeks ja jalutasid käsikäes mänguasjakastini. BB ise otsis kontakti ja Noona tuli talle kenasti poolel teel vastu. Samas panin tähele, et selles paaris oli BB siiski võimukam pool – tema ütles, nüüd mängime „verstecken“* ja Noona tõi teki. Pugesid koos peitu ja kõkutasid, üks kõvema häälega kui teine. Kui aga oli vaja kedagi vaatama kutsuda, kui äge neil ikka on, tõusid kilked katuseni.
Kui muidu võib ekslik arvamus jääda, et BB meil selline malbekene on, siis Noona juures joviaalselt mängimist võis ka Praahas** kuulda olla. Kas see tuleb sellest, et lasteaias on oma rõõmu teatavaks tegemiseks ja tähelepanu saamiseks vaja üle kõigi teiste karjuda?
Häirekellad lõid aga tõsisemalt helisema siis, kui Noona BBlt mingi mänguasja ära võttis. See ei ole midagi häirivat, see on täiesti normaalne kaheaastase käitumine. BB aga arvas, et kõige õigem on sellise kohutava ebaõigluse peale tönnima pista. Noona on üsna pehmest puust tehtud ja BB tönnimise peale andis talle pikemata mänguasja tagasi. BB jäi vait, mängis kahetsemata edasi.
Selline manipulaator?
Täpselt sama skeem kordus Albertroberti juures – võeti BBlt mänguasi, pistis preili tönnima ja ootas, et see talle kohe tagasi antaks. Noormees Albert aga nii pehme ei ole kui Noona ja mingit kohest tagasi andmist muidugi ei toimunud. Ja parem ongi. Muidu õpibki veel selgeks, et nii käibki. Midagi ei meeldi – tönn – asi korras. Ei käi nii asjad!
Ühelt poolt ma mõistan, et BBl on õigus öelda, et talle miski ei meeldi. Ja miks talle peaks meeldima, et talt mänguasi ära võetakse. Muidugi on tal õigus öelda, et see teda pahandab. Aga niiviisi? Aga kuidas ma teen talle selgeks, et nutmisega olukordi ei lahendata? Et isegi kui teine ei oleks tohtind temalt küsimata mänguasja võtta, peaks tema üritama olukorda teisiti lahendada. Kuigi hirmsasti tahaks sekkuda ja öelda, et kuule Albert, nii e ole ilus teiselt ilma küsimata ära võtta, siis tegelikult leian ma ka, et BB peaks juba õppima ise oma probleeme lahendama. Ta peaks ise õppima teiste lastega nii suhtlema, et ei oleks vaja tönnima pista.
Kuidas seda aga õpetada?
Kui veab, siis saame homme jälle Albertroberti ja emmega kokku. Saame harjutada seda koos mängimise värki. Ja lapsevanemaks olemist.

*verstecken – peitma, peitu minema, peitust mängima
**Praha on meist umbes 150 km või 2 h autosõidu kaugusel. Lähemal kui Berliin.

Advertisements

2 thoughts on “Märts 8 ehk “minu oma!”

  1. Ma ootan huviga, millal Olaril see ‘minu oma’ tekib. Hetkel on ta küll veel eriti leebe. Kui sõbranna 9 kuune laps rabab tal süsteemselt kõik mänguasjad käest, kehitab poja õlgu ja võtab järgmise või hakkab lausa lelusid teisele kätte tassima/pakkuma.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s