Juuni 2 ehk uus normaalsus Dresdeni moodi

Nüüd, kus meil siin rohelisi tulesid vilgutatakse ja normaalsus tagasi pöördub (isegi kui natuke uutmoodi – hügieenilisemalt), väike pandeemiaülevaade siia kah.

Lukku läks Dresden väga kiiresti ja üsna korralikult samal ajal, kui ülejäänud riikki. Meie lapsed olid parajasti koos kohalike vanadega Egiptuses basseinis kokteile joomas ja tagasi ei kiirustanud. Selle otsuse osas usaldasime Omat ja õnneks seda kahetsema ei pidanud. Vanad ja lapsed said pärast riigi lukustamist maale tagasi ja karantiini ei jäänud keegi. Ka koroonasse mitte.

Puhkusejärgselt olid lapsed veel üheksa nädalat lasteaiast kodus. Härra ka. Sellest olen natukene kirjutanud. Palju rohkem oli teha, kui tavaliselt ja kohati põlesin ikka kahel otsal (nagu iga korralik Pirru, siinkohal kummardus Kreutzwaldile.) Õnneks on Härra õppinud mind hästi maandama, nii et tuleleeki just välja ei löönud (ega kätt kaljukammitsast). Jooksma sain ka sama hästi kui ülepäeviti. See aitas hormoonidel tasakaalu hoida ja tuju oli peamiselt viisakas.

Poes käisime ühekaupa ja võimalikult harva. Igal pool oli maski kandmise kohustus ja poodide ustel tekitati võimalus käsi ja ostukäru desinfitseerida. Viisakamates poodidest tekitati kaks kärurivi: desinfitseeritud ja desinfitseerimata. Ilma käruta ei lubatud vist ühtegi poodi sisse. See andis lihtsa viisi, kuidas kontrollida, mitu inimest korraga poes on, ja ka seda, et inimesed teineteisele liiga lähedale ei läheks. Käru ju vahel. Mind ei häirinud. Tundsin end mugavalt nagu üks külm soomeugrilane ikka. Keegi ei roninud enam selga!

Kunagi oli Eesti maanteedel reklaam: „Pea pikka vahet, jää ellu!“ Sobis ka nüüd.

Tegelikult oleksin tahtnud selle loosungiga kohalikku parki demonstreerima minna. Sest sealt läbi joostes imestasin iga kord, kui palju äkitselt hobisportlasi leidub. Varem ei näinud kunagi nii palju jooksjaid, rullitajaid ja rattureid pargis, kui koroona ajal. Aga polnud vaja, sest politsei patrullis korralikult.

Tänu kõigele sellele vähenesid Dresdeni igapäevaste nakatanute numbrid kiiresti. Tänaseks on meie 544 000-pealises linnas surnud koroonaviirusesse 10 inimest. Ma ei viitsi täpselt välja arvutada, aga see on umbes 5 inimest miljonist. Võrdluseks: Eestis on surnud 52 inimest miljonist, Saksamaal üldiselt 108. Mul puudub statistika Dresdeni muude surmade osas, aga millegipärast kahtlustan, et liiklusõnnetusedki tapavad siin rohkem kui koroona.

Nii et kui öeldi, et hakkame jälle natuke normaalsemalt elama ja kohti avama, siis ega erilist hirmu küll ei olnud.

Ometigi muutus meie pereelu siis drastiliselt. Nimelt hakkas Härra tööl käima. Aga kaugemal, kui kunagi varem: umbes 120 km kaugusel. Õnneks meie jaoks õigel pool. Nimelt Vanade kodu lähedal (umbes 35 km kaugusel). Nii et nädala sees jääb ta nüüd sinna, nädalavahetuseks sõidab jälle koju.

Umbes siis tehti ka lasteaia uksed lahti. Kuigi ettevaatlikult. Uksest lasti sisse ainult lapsed. Lapsevanemad peavad võsukesed kokku lepitud kellaajal väravasse tooma ja igal hommikul allkirjastama paberi: „Ausõna, ma ei tea koroonast midagi. Pole näinud, pole kuulnud, poest ka koju kaasa ei toonud. Lapsele ei pannud taskusse. Võtke ta nüüd palun mult paariks tunniks kaelast. Laps, see tähendab, mitte viirus. Sest viirust mul ei ole, ausõna.“

Muidugi tähendab see, et igal hommikul toimub meil suurem võidujooks, et õigeks ajaks lasteaia värava juurde sappa võtta. Seda enam, et mina pean seisma kahe erineva võsukesega lasteaia kahe erineva värava juures (vahe umbes 150 meetrit). Muidugi saame sellega suurepäraselt hakkama. Mis ma muidu terve see koroonaaeg seda jooksmist harjutasin!

Lastel on lubatud lasteaias olla praegu kuni poole neljani. Siis kogunevad lapsevanemad jälle (maskid peas, muidugimõista) värava juurde ja kasvatajad vaesekesed peavad siis maske lastega paaritama. Mina ei mõista, kuidas nad seda suudavad, aga valesid lapsi pole mulle veel saadetud.

Ka pole ükski kasvataja mulle veel allkirja andnud, et nemad mu lapsele mõnda viirust ei ole kaasa pakkinud.

Küll aga on kaasa pakitud pendelheft ehk siis selline heft (loe: vihik), mis kodu ja lasteaia vahel pendeldab. Vanasti said ju lapsevanemad ja kasvatajad omavahel rääkida, nüüd enam mitte. Seepärast kasutatakse sellist ürgaegset side pidamise viisi. Nagu õpilaspäevik ainult ilma tunniplaani ja koduste ülesanneteta.

Nii et õhtused tegevused peame lastega koos ise välja mõtlema. Õnneks pole ideedest seni puudust tulnud. Mänguväljakutele lubatakse nüüd ju ka jälle. Ja loomaaeda. Ja isegi poes saab häda pärast koos lastega käia. Neil on nimelt ka uhked maskid olemas. RSS ei armasta küll enda oma kanda, aga see on rohkem seepärast, et ta mask on talle natuke liiga väike, kisub kõrva tagant.

Uus normaalsus tähendab, et kodunt lahkumise rutiin on nüüd: „Võtmed-rahakott-telefon ja maskid!“

Järgmisest nädalast saavad lapsed tund aega kauem lasteaeda jääda. Juuli keskel lõpetab BB eelkooli ja ka RSS jätab lasteaiasõpradega hüvasti.

Kuidas edasi, sellest paari päeva pärast.

2 thoughts on “Juuni 2 ehk uus normaalsus Dresdeni moodi

  1. Saksamaal tundus üldse see suremus pikka aega väga-väga madal olevat, mõtlesin isegi, et äkki teil mingi leebem vorm seal, kui mujal. Tegelikult kuulsin/lugesin kuskilt muidugi hiljem, et teil seal pannakse surma põhjuseid veidi teistmoodi kirja. Et kui on need nn kaasuvad haigused ja suure tõenäosusega suri nende “abiga”, siis pannakse hoopis mõni neist haigustest kirja. Eestis ja enamustes teistes riikides pannakse surma põhjuseks positiivse testitulemuse korral alati covid-19.

    1. Aa, väga huvitav. Selle info peale pole ma sattunud. See mõjutab statistikat kahtlemata. Ja eks on muidki faktoreid, mistõttu kõiki neid võrdluseid teatava skepsisega tasub võtta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s